Manufaktura Skalbmierska Adam Galbas – gospodarstwo rolne z terenu naszej Gminy prowadzone przez Pana Adama Galbasa otrzymało prestiżowy certyfikat „Świętokrzyskiej Kuźni Smaków" – szlaku kulinarnego, w którym skupione są podmioty oferujące produkty tradycyjne, tworzone na bazie naturalnych i ekologicznych produktów. Certyfikat przyznano za flagowy produkt, który powstaje w gospodarstwie rodzinnym z Krepic – olej zimnotłoczony z ostropestu plamistego.
Certyfikat oraz szyld „Świętokrzyskiej Kuźni Smaków” Pan Adam Galbas odebrał wczoraj rąk Jerzego Pośpiecha – dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na specjalnej konferencji, która odbyła się w Strawczynku.
Pan Adam Galbas prowadzi swoje gospodarstwo wspólnie z żoną i dziećmi. Jest ono oddalone od terenów zurbanizowanych, a dominuje w nim produkcja roślinna. Na powierzchni ok. 10 ha uprawiane są rośliny oleiste i zbożowe. Od lipca 2021 r. rozpoczęto prowadzenie przetwórstwa w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego z myślą o produkowaniu zdrowej żywności.
Właściciel dba o jakość surowca z jakiego wytwarzane są produkty. Tłoczenie oleju odbywa się metodą na zimno. Jest to najstarsza, naturalna metoda pozyskiwania oleju z nasion roślin oleistych. Oleje są niefiltrowane, produkowane z różnych gatunków roślin oleistych. Oferta bogata w asortyment obejmuje: olej rzepakowy, z czarnuszki, lnu, ostropestu, słonecznikowy, gorczycowy i konopny, a także mąkę orkiszową jasną i ciemną.
Gospodarstwo może poszczycić się olejem zimnotłoczonego z ostropestu plamistego, który wcześniej zdobył już uznanie otrzymując nagrodę główną w 2022 r. w kategorii produkt pochodzenia roślinnego w XXI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Oleje produkowane w Krępicach pochodzą z wyselekcjonowanych nasion, zawierają wiele wartościowych składników odżywczych, co wpływa na ich silne działanie prozdrowotne. Szeroki wachlarz zastosowania na różne schorzenia sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Właściciel planuje działania rozwojowe prowadzonego przetwórstwa, c hętnie uczestniczy w wydarzeniach promujących zdrową i tradycyjną żywność na obszarze województwa oraz poza nim, współpracuje w tym zakresie m.in. z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy Panu Adamowi Galbasowi oraz jego rodzinie przyznanego certyfikatu. Trzymamy kciuki za dalszą działalność w zakresie produkcji zdrowej, naturalnej żywności i prowadzenia przetwórstwa, dziękując tym samym „Manufakturze Skalbmierskiej” za promocję naszej Gminy.
Szlak „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” jest innowacyjnym produktem turystycznym, którego zadaniem jest wskazywanie miejsc serwowania kuchni regionalnej, wytwarzania i sprzedaży produktów tradycyjnych i lokalnych charakterystycznych dla naszego świętokrzyskiego regionu. Na szlaku można znaleźć producentów wytwarzających lub oferujących uznany produkt lokalny, tradycyjny i kuchnię regionalną.
Szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” jest obecnie jednym z największych w Polsce. Szlak zlokalizowany jest we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego. Tworzą go podmioty, które przeszły procedurę certyfikacji. Każdy z obiektów, a wśród nich gospodarstwa sadownicze, winiarskie, przetwórnie, piekarnie oraz restauracje i gospodarstwa agroturystyczne oznakowany jest tablicą informacyjną w kolorze złotym ze znakiem graficznym prawnie chronionym – Świętokrzyska Kuźnia Smaków. Szlak kulinarny promujący lokalną markę Świętokrzyska Kuźnia Smaków powstawał dzięki funduszom szwajcarskim oraz funduszom europejskim przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Dzięki funduszom zewnętrznym i czteroletniej pracy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach udało się stworzyć lokalną markę opartą na regionalnym dziedzictwie kulinarnym, będącą swego rodzaju kulinarną wizytówkę regionu świętokrzyskiego, pokazać miejsca wytwarzania i sprzedaży żywności tradycyjnej, poznać jej wytwórców, niejednokrotnie uczestniczyć w procesie jej wytwarzania oraz poznać atrakcje turystyczne najpiękniejszych rejonów naszego województwa.