Informujemy, iż z w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych nasza Gmina rozpoczyna przyjmowanie Wniosków od mieszkańców zainteresowanych zakupem węgla kamiennego po cenie preferencyjnej. Do zakupu preferencyjnego uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art.2 ust. 1 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.
Warunki zakupu preferencyjnego przedstawiają się następująco:
- Proponowane asortymenty to groszek oraz orzech (węgiel nie będzie workowany);
- Przewidywane ilości możliwe do zakupienia przez gospodarstwo domowe w ramach zakupu preferencyjnego do 1,5 tony do 31 grudnia 2022 i 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.
- Gmina sprzedaje paliwo stałe - węgiel w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto. Ostateczna cena zostanie podana po określeniu warunków współpracy w zakresie dystrybucji węgla z podmiotami zewnętrznymi.
- Do ceny wskazanej w punkcie 3 nie jest wliczony koszt transportu paliwa stałego z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego – będzie to stanowiło dodatkowy koszt zakupu węgla przez gospodarstwo domowe.
Składanie wniosków:
Mieszkańcy Gminy Skalbmierz zainteresowani kupnem węgla, zobowiązani są do złożenia wniosku o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Wnioski można złożyć: osobiście na parterze Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skalbmierzu lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Wzór wniosku dostępny jest w załączniku (pod tekstem) lub w wersji papierowej - w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skalbmierzu. Wniosek można również złożyć elektronicznie za pomocą platformy ePUAP (/1de249qcsp/skrytka). Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344). W przypadku złożenia wniosku o zakup za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Weryfikacja wniosków i procedura postępowania:
Wnioski podlegają weryfikacji, w szczególności w zakresie wypłacenia na rzecz gospodarstwa domowego, w skład którego wchodzi wnioskodawca, dodatku węglowego. Po pozytywnej weryfikacji wniosku mieszkaniec zostanie poinformowany (mailowo lub telefonicznie) o cenie za zamówiony asortyment oraz terminie i warunkach dokonania wpłaty. Po uiszczeniu należnej opłaty mieszkaniec otrzyma potwierdzenie, na podstawie którego będzie uprawniony do odbioru węgla we wskazanych punktach na terenie Gminy Skalbmierz. Uwaga! Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu nie pokrywa ani nie organizuje odbioru zamówionego węgla z punktu wskazanego na terenie gminy.
Wzór wniosku o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych można pobrać z naszej strony internetowej (plik do pobrania pod tekstem).
Na naszej stronie znajdą Państwo również przydatne linki celem uzyskania szerszych informacji
Dystrybucja węgla przez samorządy – pytania i odpowiedzi
Odpowiedzi na często zadawane pytania:
Czy będzie możliwość zamówienia frakcji „ekogroszek”?
Frakcja ekogroszek zalicza się do sortymentu groszek. Szczegółowy zakres parametrów jakościowych w obrębie dostępnych sortymentów będzie zależał od oferty podmiotów wprowadzających do obrotu.
Czy groszek/orzech nadają się do pieców retortowych?
To zależy od konkretnego modelu pieca. Dokumentacja techniczna ruchowa kotła określa rodzaj paliwa przeznaczonego do danego kotła. Trzeba pamiętać, że frakcja ekogroszek zalicza się do sortymentu groszek. Kotły na paliwo stałe typ „ekogroszek” dostosowane są do paliwa o frakcji 5-25 mm, natomiast w sprawozdaniu „Dystrybucja węgla” określona frakcja dla groszku to 8-30 mm.
Czy będzie możliwy zakup węgla o frakcji 8-25 mm?
Podmioty wprowadzające do obrotu będą mieć w ofercie frakcję 5-25 mm. O posiadaniu takiego asortymentu na składach w Gminie Skalbmierz – nasz Urząd będzie na bieżąco informował.
Kto zagwarantuje jakość węgla?
Co ma zrobić gmina, Jeśli na przykład będą problemy ze spalaniem lub awarie pieców. Węgiel, jak zapewnia samorządy strona rządowa, jest dobrej jakości. Ten z importu pochodzi od sprawdzonych dostawców, ma odpowiednie certyfikaty, a jego jakość jest weryfikowana zarówno w kraju pochodzenia, jak i przy odbiorze w kraju. Nie ma więc możliwości, by były problemy z jego spalaniem. Ewentualne reklamacje gmina może kierować do podmiotu wprowadzającego.