Potrawy inspirowane tradycyjnymi przepisami autorstwa trzech Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy zostały opisane w książce „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” wydanej przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pozycja stanowi wizytówkę promującą region świętokrzyski w aspekcie dziedzictwa kulinarnego, a także promocję dorobku i działalności naszych Kół Gospodyń Wiejskich.
We wspomnianej książce znalazły się informacje o działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach, które działa na naszym terenie od ponad dziesięciu lat i ma za sobą bogatą historię. Panie poprzez podejmowana działania na płaszczyźnie kulturalnej, edukacyjnej i kulinarnej promują naszą Gminę na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. W książce opisano największe sukcesy Pań z Drożejowic, a tych, jak dobrze wiemy, nie brakuje. Dumą Koła są przede wszystkim różnego rodzaju kiszonki ze szczególnym uwzględnieniem ogórków kiszonych, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych oraz posiadających prestiżowy certyfikat „Dziedzictwo Kulinarne Regionu”. Warto chociażby przypomnieć, że Panie z Drożejowic zajęły 2. miejsce w kraju podczas Międzynarodowych Targów EKO – Gala w Rzeszowie za kiszoną fasolkę szparagową i 1. miejsce w 2019 roku za ogórki dworskie. W książce „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” możemy również znaleźć przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic na pastę z kiszonego bobu. Danie to zajęło 3 miejsce w 2020 roku w konkursie „Kuchnia świętokrzyska czaruje” organizowanym przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą.
Swoim sekretnym przepisem na kiełbasę z gęsiną pochwaliło się również Koło Gospodyń Wiejskich Topola. Nie od dziś wiadomo, że gęsina stanowi bazę do przygotowania wielu smacznych i typowo polskich dań. Niestety tradycja jej spożywania na przestrzeni lat powoli zanikała. Dziś jednak odradza się zarówno hodowla gęsi, jaki i przetwórstwo gęsiego mięsa – między innymi właśnie dzięki działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli, które odtwarza dawne przepisy i kultywuje tradycje kulinarne związane z gęsiną. Kiełbasa z gęsiny charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i zapachem wynikającym z połączenia mięsa z gęsiny z mięsem wieprzowym. Surowce mięsne oraz czosnek pochodzą z własnych gospodarstw. Kiełbasa wyrabiana jest tradycyjnymi metodami bez użycia sztucznych składników. Warto również przypomnieć, że kiełbasa z gęsiny z wykonaniu Pań z Topoli zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Wyroby wędliniarskie” w ogólnopolskim konkursie na tradycyjne przetwory i potrawy z gęsiny organizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Sprzedaż tego wyrobu prowadzona jest okazjonalnie. Chętnych na jego zakup i zasmakowanie odsyłamy do Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli.
We wspomnianej pozycji znajdziemy również przepis Koła Skalbmierskie Babeczki KGW - fanpage na pasztet z królika. Panie ze Skalbmierza chcą z kolei kultywować tradycyjne przepisy w oparciu chociażby o mięso z królika. Zwierzęta te były niegdyś hodowane w naszej Gminie niemal w każdym gospodarstwie. Przepis na pasztet z królika jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Przysmak ten był przyrządzany nie tylko od święta, ale stanowił też pożywny dodatek do pieczywa na co dzień.
Ciekawym przepisem podzieliła się również z czytelnikami Pani Janina Sikorska-Borek ze Skalbmierza odtwarzając przepis na barszcz grzybowy z fasolą autorstwa jej babci. Danie to od wielu lat gości na stołach wigilijnych mieszkańców Skalbmierza i okolic. Jest to dani jarskie, przygotowywane szczególnie w okresie Wielkiego Postu. Niektórzy mieszkańcy podają je jako danie obiadowe.
W książce „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” można znaleźć także wiele innych, tradycyjnych przepisów autorstwa Kół Gospodyń Wiejskich oraz osób indywidualnych z terenu naszego województwa. Pozycję tę będzie można niebawem wypożyczyć w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Skalbmierzu. Zachęcamy do lektury i wypróbowania poszczególnych przepisów we własnej kuchni.
Dziękujemy również naszym Kołom Gospodyń Wiejskich za promocję naszej Gminy oraz troskę o nasze tradycje, zwyczaje oraz kultywowanie naszego lokalnego dziedzictwa kulinarnego.