„Czy jest jeszcze gdzieś, prawdziwa ta wieś”? W sentymentalną podróż z piękną opowieścią o dawnych zwyczajach panujących na wsi zabrali nas po raz kolejny mieszkańcy Boszczynka. W ramach realizowanego w tej miejscowości projektu „W ruch pójdą stare kosy i sierpy – Boszczynek o sianokosach film kręci” powstał obraz „Na naszej boszczyńskiej łące, siano pachnące” opowiadający o tradycyjnych sianokosach. Jego premiera odbyła się wczoraj w tamtejszej świetlicy.
Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku już po raz drugi realizowało projekt związany z miejscowością, którego głównym efektem jest film dokumentujący to co w tej okolicy najpiękniejsze – wspaniałych ludzi, przyrodę i zwyczaje związane z pracą na roli. Warto przypomnieć, że dwa lata temu wspólnie ze Stowarzyszeniem Dla Skalbmierza mieszkańcy Boszczynka zrealizowali film „Z zapomnianych spichlerzy przestałej boszczyńskiej zasieki” – opowiadający o tradycyjnych żniwach. Prace nad drugim filmem rozpoczęły się w zeszłym roku. Na filmowym planie ponownie spotkało się kilkudziesięciu mieszkańców miejscowości.
Film, o długości około osiemnastu minut, prezentuje wszystkie etapy pracy przy sianokosach. Dowiadujemy się m.in., że łąki koszono najczęściej dwa razy w roku: na przełomie maja i czerwca oraz lipca i sierpnia. Wszystko było zależne od pogody, która wpływa na stopień rozwoju roślin. Siano, przechowywane w stodołach, musiało wystarczyć do wiosny jako pożywienie i wyściółka dla zwierząt hodowlanych.
Koszenie odbywało się ręcznie - przy użyciu kosy i było zajęciem typowo męskim, natomiast dalsze etapy, czyli suszenie siana poprzez jego przewracanie i grabienie, należało do kobiet. Kobiety dbały także o zapewnienie posiłków dla wszystkich uczestników sianokosów. Między innymi takie obrazy można znaleźć w filmie „Na naszej boszczyńskiej łące, siano pachnące”.
Po pokazie filmu, aby tradycji stało się za dość, przyszedł czas na oskarową galę. Pierwszy Oskar trafił do mieszkańców Boszczynka dwa lata temu za film o żniwach. Nie mogło zatem zabraknąć tej ważnej statuetki i w tym roku podczas premiery drugiego filmu. Symboliczną statuetkę wręczył mieszkańcom obecny na premierze Poseł KRZYSZTOF LIPIEC, burmistrz Marek Juszczyk oraz starosta kazimierski Jan Nowak. W imieniu mieszkańców odebrały ją sołtys miejscowości Ewelina Włudarska oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Boszczynku Teresa Bondaś. Statuetki trafiły również do operatora zdjęć, a zarazem reżysera filmu – Marcina Hołdy oraz koordynatora przedsięwzięcia zastępcy burmistrza Kamila Włosowicza, któremu wręczony został Oskar dla najlepsza producenta i menadżera.
Warto podkreślić, że pamiątkowy dyplom i upominek otrzymał każdy z aktorów. Wyróżnienia w kategorii „Najlepsze role dziecięce i młodzieżowe” w filmie „Na naszej boszczyńskiej łące, siano pachnące” otrzymali: Wojciech Buczek, Sandra Kwapień, Sylwia Janus, Zuzanna Janus, Lena Janus, Zuzanna Hołda, Nikola Bil, Julia Bondaś, Emilia Buczek, Natan Gajda, Dawid Gorgoń, Zofia Zachariasz, Franciszek Zachariasz, Gabriela Krampus, Igor Jaskulski oraz Zuzanna Jaskulska. Z kolei wyróżnienia w kategorii „Najlepsze role żeńskie” powędrowały do: Anety Gorgoń, Justyny Kluch, Anny Gałki, Kazimiery Janus, Renaty Szynal, Klaudii Janus, Teresy Bondaś, Adrianny Zachariasz i Eweliny Włudarskiej. Wyróżnienia w kategorii „Najlepsze role męskie” otrzymali również panowie: Arkadiusz Gałka, Bolesław Włudarski, Tomasz Malara, Mariusz Włudarski, Tomasz Janus, Kamil Gałka oraz Jan Janus.
Na premię filmu przybyli do Boszczynka licznie zaproszeni goście – wśród nich przedstawiciele gminnego i powiatowego samorządu, gminnych i powiatowych instytucji oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Skalbmierz.
Dziękujemy mieszkańcom Boszczynka za ich trud, poświęcony czas, odwagę i troskę o nasze lokalne i narodowe dziedzictwo. Dziękujemy za podjęcie udanej próby zachowania części dorobku kulturowego polskiej wsi, który odchodzi już w zapomnienie. Dzięki powstałemu filmowi udało się mieszkańcom Boszczynka zachować na lata w zmaterializowanej formie cały przekrój tradycyjnych i zdrowych form wiejskiej aktywności. Wiemy, że to również nie koniec przygody z filmem w Boszczynku. W planach są kolejne obrazy, m.in. o tradycyjnych wykopach. Już dziś trzymamy kciuki i czekamy na premierę!
Projekt „W ruch pójdą stare kosy i sierpy – Boszczynek o sianokosach film kręci” uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu „MIKRODOTACJE ŚOWES NA LOKALNE INICJATYWY SPOŁECZNE – EDYCJA 2022” w ramach projektu „Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Film „Na naszej boszczyńskiej łące, siano pachnące” mogą Państwo obejrzeć w Internecie