Ponad osiemdziesiąt wiązanek zostało przygotowanych w ramach akcji „Wiązanka Niezapominajka”. W tę szlachetną inicjatywę włączyli się uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli, Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu, Zespołu Szkół Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu, a także Koło Gospodyń Wiejskich „Sielczanie” z Sielca Biskupiego oraz uczestnicy zajęć w Klubie Senior+ w Skalbmierzu.
Naturalne kompozycje zostały przygotowane głównie z żywych kwiatów, liści, różnego rodzaju gałązek i traw ozdobnych, igliwia, jarzębiny i wielu innych elementów. Wszystkie zostały przygotowane ze starannością, pomysłowością, a przed wszystkim z ogromnym zaangażowaniem. Ich autorzy wykazali się dużym talentem florystycznym. W samej Szkole Podstawowej w Skalbmierzu w akcję włączyły się wszystkie klasy. Serdecznie dziękujemy szkolnym społecznościom – tym podstawowym i średnim, a także Kołu Gospodyń Wiejskich „Sielczanie” z Sielca Biskupiego, młodym mieszkańcom naszej Gminy, którzy przygotowali indywidualne kompozycje oraz naszym drogim seniorom z Klubu Senior+.
W dniu wczorajszym oraz dzisiejszym wiązanki przy udziale uczniów, nauczycieli, dyrekcji, podopiecznych zajęć organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Publiczną, a także seniorów zostały przewiezione na cmentarz parafialny w Skalbmierzu, a następnie w atmosferze modlitwy i zadumy położone jako symbol naszej pamięci na grobach żołnierskich, mogiłach zasłużonych mieszkańców oraz na zapomnianych miejscach pochówku. Zależało nam, by nasza młodzież pamiętała o takich miejscach i grobach, których w Dniu Wszystkich Świętych już nie ma kto odwiedzać… Serdecznie dziękujemy również uczniom Niepublicznego Technikum im. Konstytucji 3 Maja – Zespołu Szkół Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu, którzy sprzątali właśnie takie zapomniane miejsca pochówku na skalbmierskim cmentarzu.
Liczymy, że akcja „Wiązanka Niezapominajka” będzie mogła być organizowana co roku i będzie niezmiennie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem kształtując właściwe postawy wśród skalbmierskiej młodzieży wobec naszych przodków.
Serdecznie dziękujemy!
Album ze wszystkim wiązankami można obejrzeć w tym miejscu: