Trwają prace polegające na budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Szarbia Zwierzyniecka, Podgaje i Tempoczów Kolonia. To ważna, a zarazem kosztowna inwestycja, której wprawdzie po zakończeniu prac „nie widać” gołym okiem, ale stanowi ona przede wszystkim trwały i bardzo istotny element dla naszej Gminy z zakresu inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową.
W ramach realizowanej inwestycji powstanie sieć o łącznej długości prawie 18 kilometrów, która umożliwi mieszkańcom wyżej wymienionych miejscowości podłączenie do sieci kanalizacyjnej, a tym samym odprowadzenie ścieków na oczyszczalnię w Kazimierzy Wielkiej.
Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej przyczyni się do ograniczenia procesu przedostawania się niebezpiecznych substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi do wody i gleby oraz dotrzymania bezpiecznych wskaźników emisyjnych w odniesieniu do pozostałych substancji zagrażających ekosystemom wodnym. Stare nieszczelne szambo stanowi poważne zagrożenie dla środowiska poprzez infiltrację zanieczyszczeń do wód powierzchniowych i podziemnych.
Inwestycja będzie miała również wpływ na wzrost liczby osób korzystających z systemu kanalizacji sanitarnej na obszarach wiejskich, co w znaczący sposób poprawi komfort życia naszych mieszkańców. Sieć kanalizacyjna jest dziś powszechnie przyjętą normą mającą znaczący wpływ na jakość życia mieszkańców, nie tylko w mieście, ale również na terenach wiejskich. Mieszkańcy mogą zaoszczędzić pieniądze zmniejszając koszty związane z opróżnianiem szamb. Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest tańsze niż właściwe utrzymanie szczelnego zbiornika bezodpływowego. Skanalizowana posesja to koniec kłopotów z przepełnionym szambem, odpada jednocześnie problem czuwania nad terminowym zamawianiem usług wywozu ścieków samochodem asenizacyjnym. To również podniesienie komfortu i wygody użytkowania-unikamy nieprzyjemnych zapachów towarzyszących opróżnianiu zbiornika. Wzrasta także wartość nieruchomości zlokalizowanych przy sieci kanalizacyjnej. Podłączając posesję do kanalizacji sanitarnej podnosimy jej standard, co ma wpływ na wartość nieruchomości, co stanowi dodatkowy atut w przypadku ewentualnej sprzedaży.
To również korzyści dla Gminy związane z dostosowaniem gospodarki wodno-ściekowej do standardów europejskich.
Roboty budowlane o łącznej wartości 6 500 000 zł wykonują dwie firmy: EKOKANWOD Czyszczoń i Półtorak sp.j., ul. Farna 6, 28-136 Nowy Korczyn oraz Lider Konsorcjum: „ATB” Przedsiębiorstwo Budowlano Inżynieryjne Tomasz Adamczyk, ul. Kościuszki 68, 28-200 Staszów. Gmina Skalbmierz pozyskała na ten cel atrakcyjną formę dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która stanowi 50% kosztów kwalifikowalnych całego zadania.
Gmina Skalbmierz planuje również dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej poprzez budowę kolejnego odcinka w Tempoczowie Rędzinach. Pozostaje również nieskanalizowana część samego miasta Skalbmierz. Na tę część wykonany jest już projekt. W miejscowościach, w których budowa sieci kanalizacyjnej z racji na duże rozproszenie gospodarstw jest ekonomicznie nieuzasadniona Gmina podejmuje się realizacji projektów związanych z budową przydomowych oczyszczalni ścieków.