W Topoli upamiętniono dwudziestu młodych mężczyzn rozstrzelanych w tej miejscowości przez Niemców 28 stycznia 1944 roku. W tym roku przypada 81. rocznica tych tragicznych wydarzeń.
Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym w Skalbmierzu, gdzie w zbiorowej mogile spoczywa dwudziestu brutalnie zamordowanych mężczyzn. Zmówiono w tym miejscu modlitwę, złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono na ich grobie dwadzieścia symbolicznych zniczy pamięci. Odczytano również nazwiska wszystkich ofiar.
Następnie uczestnicy uroczystości spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń z 28 stycznia 1944 roku. Pod monumentem – symbolem tragedii mieszkańców Topoli odbył się symboliczny apel pamięci. Wydarzenia historyczne sprzed 81 lat przybliżył zebranym prowadzący uroczystość zastępca burmistrza Kamil Włosowicz. Następnie złożono w tym miejscu wiązanki kwiatów. Modlitwą otoczył ofiary oraz ich rodziny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Topoli ks. Jacek Rembas. Słowa podziękowania do uczestników uroczystości skierował również burmistrz Marek Juszczyk. Spod miejsca kaźni mieszkańców Topoli oraz okolicznych miejscowości, udano się na Mszę świętą do topolskiej świątyni.
W uroczystości wzięły udział władze Miasta i Gminy Skalbmierz, radni Rady Miejskiej, sołtys miejscowości, proboszcz parafii Topola, druhowie strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Topoli, dyrekcja i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli, a także rodziny pomordowanych, przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej (koło w Kazimierzy Wielkiej) oraz mieszkańcy.
Wydarzenia sprzed 81 lat są ciągle żywe w pamięci mieszkańców Topoli. Pomnik jest symbolem tragedii całej miejscowości, ale również współcześnie spełnia swą rolę budując tak ważną jedność i tożsamość całej społeczności.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości za godne upamiętnienie dwudziestu ofiar II wojny światowej.
Dziękujemy również Kołu Gospodyń Wiejskich w Topoli za ciepłą herbatę i słodki poczęstunek po zakończonej uroczystości, a także Panu Bolesławowi Sikorskiemu za oprawę muzyczną, Panu dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sebastianowi Gawłowi oraz pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu za pomoc techniczno-organizacyjną.