Pół wieku temu powiedzieli sobie sakramentalne „tak”, a dziś świętują jubileusz wspólnego życia razem. 12 par małżeńskich z gminy Skalbmierz odznaczonych zostało Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dowód uznania za trwałość małżeńską. „Złote Gody”, czyli 50-lecie pożycia małżeńskiego, to wyjątkowa rocznica i niezwykły jubileusz, którym może pochwalić się niewiele par małżeńskich.
Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła Msza święta w skalbmierskiej świątyni z udziałem Dostojnych Jubilatów, którą odprawił proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Krzysztof Balcer. Następnie spotkaliśmy się ze wszystkimi parami małżeńskimi na części oficjalnej.
Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczył Dostojnych Jubilatów burmistrz Marek Juszczyk. Małżonkom wręczone zostały również okolicznościowe legitymacje, kwiaty oraz upominki. Nie zabrakło również uroczystego toastu lampką szampana i odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat!”. Wysłuchaliśmy również Marszu weselnego Mendelssohna, przy dźwiękach którego na sale wjechał okazały tort, a na zakończenie części oficjalnej małżonkowie jeszcze raz zatańczyli swój „pierwszy taniec” do piosenki „Przeżyłam z tobą tyle lat” Krystyny Giżowskiej.
Burmistrz Marek Juszczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech, zastępca burmistrza Kamil Włosowicz, sekretarz Agata Pietrzyk oraz skarbnik Agnieszka Basiak-Nosal pogratulowali Dostojnym Jubilatom imponującej rocznicy. Pan burmistrz wyraził swoje uznanie, podziw i szacunek, doceniając fakt, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu pary małżeńskie z naszej Gminy konsekwentnie dochowały przysięgi małżeńskiej złożonej ponad pięćdziesiąt lat temu.
O doniosłą oprawę dzisiejszej uroczystości zadbały pracownice Urzędu Stanu Cywilnego w Skalbmierzu – Anna Paryż i Aneta Burgiel oraz pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sławomir Mertyna.
Po zakończonej uroczystości zasiedliśmy wspólnie z Jubilatami do stołu, by przy poczęstunku dopytać celebrujących Złote Gody małżonków między innymi o receptę na długoletnie pożycie małżeńskie.
Jubileusz Złotych Godów świętują:
- Państwo Lucyna i Jan Atłasowie z Bolowca.
- Państwo Elżbieta i Witold Chmielewscy z Tempoczowa Kolonii.
- Państwo Teresa i Marian Galusowie z Zakrzowa.
- Państwo Teresa i Zdzisław Gawłowie z Sielca Biskupiego.
- Państwo Bronisława i Ryszard Kapustowie z Małoszowa.
- Państwo Anna i Stanisław Kielianowie z Kobylnik.
- Państwo Halina i Stanisław Kulowie ze Szczekarzowa.
- Państwo Barbara i Sławomir Mazurowie z Grodzonowic.
- Państwo Elżbieta i Włodzimierz Podsiadłowie z Baranowa.
- Państwo Barbara i Antoni Sadowie z Grodzonowic.
- Państwo Teresa i Władysław Sikorowie z Sietejowa.
- Państwo Helena i Leszek Sobierajowie z Topoli.
To jest piękne - dwoje ludzi poznaje się, zakochuje, postanawia spędzić ze sobą resztę życia. Swoje uczucia przypieczętowują przysięgą. Wspólne życie to próba charakterów, to szukanie kompromisów, to wrażliwość na drugiego człowieka, oddanie, zaufanie.
Gdybyśmy zapytali o receptę na tak długi, udany związek, z pewnością na pierwszym miejscu wymieniono by prawdziwe, szczere uczucie.
Życie nie zawsze jest poezją, często to tylko proza. Bywa porównywane do kobierca, który dzień po dniu, niestety najczęściej z szarych nitek jest tkany, a złote pojawiają się tylko czasami. Jesteśmy jednak przekonani, że dzień dzisiejszy pozostawił na kobiercu wspólnego życia naszych Drogich Małżonków złoty i piękny ślad.
Szanownym Jubilatom jeszcze raz gratulujemy tak pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych lat w zdrowiu, szczęściu, wzajemnej miłości, poszanowaniu i miłości najbliższych. Każda z par świętujących jubileusz ma swoją wyjątkową i niepowtarzalną historię. Wasze małżeństwa to dowód wzajemnej miłości i zrozumienia, to wspaniały wzór mądrego życia i przykład, że nawet najcięższe obowiązki, gdy dźwiga się razem, stają się lżejsze. Swoją niezłomną postawą, miłością, cierpliwością, wzajemnym poszanowaniem i wytrwałością dajecie Państwo świadectwo tego, jak ogromna siła tkwi w rodzinie, która nie poddaje się w trudnych momentach, nie cofa się w chwilach słabości, ale pokonuje je, stając się dzięki temu trwalsza. Dziękujemy za tę cenną lekcję!
Historia medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ma już ponad 60 lat. Został ustanowiony ustawą z 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach. Ten jedyny w swoim rodzaju medal ze splecionymi w środku różami, wręczany jest jako nagroda dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim i nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a wręczany przez przedstawicieli gmin, w których mieszkają.